Aliya İzzetbegoviç Kısaca HayatıŞimdiki Yazımızda Aliya İzzetbegoviç Hayatı Adlı Konuyu Ele Alacağız

Bosnada Dünyaya gelen Aliya izzetbegoviç 1925 yılında doğdu 2003 senesinde vefat etmiştir.

Aliya İzetbegoviç, 1925’te bugün Bosna-Hersek’in kuzeybatısında bulunan Bosanski Šamac kasabasında doğdu.

Kendisi ve Ailesi islama duyarlıydılar kendiside bu yolda yürüyüşünü devam ettirdi.Bilim ve ilime önem vermiş Alman lisesinde okumuş disiplinli ve çalışkan bir öğrenciydi.

Lise zamanında üstün kabiliyet ve İslamî konulara alakası ile öne çıktı. O zamanlarda bazı arkadaşlarıyla birlikte dini konuları tartışmak gayesiyle Mladi Muslimani yani (Müslüman Gençler Kulübü) ismini koydukları bir kulüp kurdu. Bu kulübü kurduğunda Aliya 16 yaşındaydı, fakat oldukça etkin ve üretken bir düşünce kabiliyetine sahip olduğu gözleniyordu.

İzetbegoviç’in kurduğu Müslüman Gençler Kulübü oldukça önemli faaliyetler gerçekleştirdi.İzetbegoviç’in kurduğu Müslüman Gençler Kulübü oldukça önemli faaliyetler gerçekleştirdi. İkinci Dünya Hârbi esnasındaki faaliyetleriyle de herkesin dikkatini çeken gözde bir oluşum hâline geldi. Ancak bu savaş esnasında tüm Yugoslavya, Almanların işgaline uğramıştı. Bu savaş esnasında Sırp Çetnikler Alman askerlerinin de desteğinden yararlanarak Bosna’da 100 bin Müslümanı öldürdüler.

 

Aliya Hayatı süresince islama ve devletine hizmeti asla bırakmamış ve her daim yiğit biri olarak hatırlanacaktır.

 

Bu konu hakkında sizlerde görüşlerinizi bildire bilirsiniz.

Sponsorlu Baglantılar


Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.