Atatürk ne zaman öldüAtatürk’ün ölümü nezaman

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk dahi ve zekiliği ile dünya lideri kişiliği ile herzaman kalbimizde yaşayacaktır

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Askerlik eğitimi alarak asker olmuştur. Osmanlı Devleti’nde birçok savaşta ve cephede görev almıştır. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’ni 1923’ten 1938’e kadar yönetmiştir. 1937’de rahatsızlanmıştır. Doktorlar tarafından siroz teşhisi konulmuştur. Bir yıl içinde yatarak tedavi olacak seviyede hastalığı ilerlemiştir. İstanbul – Dolmabahçe Sarayı’nda tedavi görmüştür.

10 Kasım 1938 yılında İstanbul – Dolmabahçe Sarayı’nda ölmüştür. Cenazesi Ankara Etnografya Müzesi’nde tutulmuştur. 15 yıl sonra 10 Kasım 1953 yılında Anıtkabir’in inşasının tamamlanmasıyla cenazesi Ankara – Anıtkabir’e nakledilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı olarak 15 yıl görev yapmıştır. Mustafa Kemal, Türkiye’nin çağdaş ve modern ülkeler arasında yer alması için laik, sosyal, demokratik bir hukuk devleti olmasını benimsemiştir.

Sponsorlu Baglantılar


Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.