Atık Suyun Arıtılması Teknik ve Yöntemleri Nelerdir?Şimdiki Yazımızda Atık Suyun Arıtılması Teknik ve Yöntemleri Nelerdir? Adlı Konuyu Ele Alacağız

Atık suyun arıtma teknikleri farklı farklı olmakta bu özellikleri aşağıda kısaca sıralamaktayız.
Atıksu içerisindeki kirletici maddelerin fiziksel işlemlerle atık sudan alınması geyesi ile kullanılan proseslerdir. Uygulamaları; ızgaralar, elekler, kum tutucular, yüzdürme sistemleri, çöktürme havuzları, dengeleme havuzlarıdır.
Izgaralar: Büyük hacimli maddelerin atıksudan ayrılarak pompa ve diğer teçhizata zarar vermelerini önlemek ve diğer arıtma ünitelerine gelecek yükü hafifletmek amacı ile kullanılan arıtım üniteleridir. İnce ve kaba ızgaralar olmak üzere aralık miktarlarına bağlı çeşitleri bulunmakta ve manuel veya otomatik temizlemeli olarak dizayn edilebilmektedirler.
Elekler: Atıksu içerisindeki katı maddelerin tutulması ve arıtma sistemine giriş kirlilik yüklerinin azaltılması amacı ile kullanılırlar.
Dengeleme Havuzları: Atıksuyun debi ve kirlilik yüklerinin dengelenmesi amacı ile kullanılırlar.
Kum Tutucular: Atıksu içerisinde bulunan kum, çakıl vb. ayrışmayan maddeleri sudan ayırarak makine ve teçhizatın aşınmasını önlemek, çöktürme havuzlarında kum ve çakıl birikiminin önüne geçmek amacı ile kullanılırlar.

Bu konu hakkında sizlerde görüşlerinizi bildire bilirsiniz.

Sponsorlu Baglantılar


Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.