Cuma Gününün Önemi NedirCuma Gününün Önemi Ve Anlamı Neden Cuma Günü Önemlidir?
Müminlerin Bayramı cuma günüdür.Bu günde iyi işler yapmak diğer günlere göre daha faziletlidir. Bolca salavat ibadet ve cuma namazı için hazırlıklar yapılır.Cuma gününde cuma namazı için gelenler bir birlerini görür ve selamlaşırlar kaynaşmanında bir vesilesidir cuma günü. Yüce Allah cc cuma suresinde söyle buyuruyor:

“Ey iman edenler, Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı anmaya koşun. Alışverişi bırakın. Bilseniz bu sizin için daha iyidir. Namaz bitince yeryüzüne dağılın. Allahın lutfünden rızk isteyin Allahı çok anın ki mutluluğa erişesiniz.”(Cuma 9-10) diye buyurmaktadır.
Cuma gününün manası toplanma bir araya gelmektir,bu günde müslümanlar toplanır kaynaşır ve bayram olarak geçirirler bu günü. Genel olarak hayırlı şeyler bu günde vuku bulmuştur.Cuma günü namaz için hazırlık yapmak büyük sevaptır Beden temizliği yapmak elbise temizliği yapmak ardından camiye gitmek için yola koyulmak ve erken gitmek bu davranışların sevabı oldukça büyüktür.Bu günde peygamberimize bolca salavat getirmeli çünkü Allah rasulü bu güne has “Bana çokça salavat getirin” diye buyurmuştur.Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün cuma günüdür Allah katında da en faziletli gün cuma günüdür.

a

Sponsorlu Baglantılar


Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.