Hz. Muhammed’in (s.a.v) Hayatı ÖzetBu Yazımızda Hz. Muhammed sav in Kısaca Hayatı Adlı Konuyu Ele Alacağız

Rasulullah sav Dünyaya son Peygamber olarak gönderilmiştir. Allah Rasulü Hayatı boyunca insanlığa büyük örnek ve rehber olmuştur. Peygamberimizin Hayatını sizler için kısaca derledik.

H.z Muhammed’in (a.s) Hayatı Kısa Özeti
Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v) 571 yılında Mekke’de dünyaya geldi. Babasının adı Abdullah Annesinin adı ise Amine dir. Peygamberimizin babası Abdullah, O daha doğmadan önce vefat etmiş 6 yaşına geldiğinde ise annesi Amine vefat etmişti.
Peygamberimiz 25 yaşında iken Hz.Hatice ile evlendi. H.z Hatice evlendiğinde 40 yaşındaydı. Peygamberimizin Hz Hatice ile olan evliliğinden Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Kasım, Fatıma adında 6 çocuk dünyaya geldi.

Peygamberlik Hz Muhammed’e (sav) 40 yaşında iken 610 yılının Ramazan ayında Hira mağarasında Peygamberlik verilmiştir. Peygamberimiz 13 yıl boyunca Mekkelileri İslam’a çağırdı. Bu uğurda her türlü sıkıntıya katlandı. 622 yılında Hz. Muhammed (s.a.v) Mekke’den Medine’ye hicret etti. 624 yılında İslam’da ilk harbi olan Bedir Savaşı , 625 yılında Uhud Savaşı, 627 yılında Hendek Savaşı meydana gelmiştir.
630 yılında Mekke’nin Fethi gerçekleşmiş ve Kâbe putlardan temizlendi.
Peygamberimiz (s.a.v) 632 yılında (ilk ve son) Vedâ Haccı ve yüz bini aşkın hacıya yaptığı Vedâ Hutbesini okumuştur
Hz. Muhammed 632 yılında Medine de vefat etti şu anda kabri Medine de ravza-i mutahhara da bulunmaktadır.

Sponsorlu Baglantılar


Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.