Klimayı kim bulduŞimdiki Yazımızda Klimayı kim icat etti? Adlı Konuyu Ele Alacağız

Klima ilk olarak seriketmek ve kapalı alanları soğutmak için üretildi ve daha sonra geliştirilerwk soğutma ve ısıtma olarak üretilmeye başlandı günümüzdede çok farklı tasarımlarla sıplit, multi, merkezi vrv ve kanallı soğutma ve ısıma sektmrün de hayatımızın olmazları arasında olmuştur

Klimalar, havayı serinleten makinelerdir. Dışarısı sıcakken klimalar insanları serinletmek için havanın sıcaklığım düşürür. Günümüzde dışarısı soğukken sıcaklığı arttırmak için de kullanılır.

Klimayı kim icat etti?

Amerikalı mühendis Willis Carrier, modern klimayı 1902’de icat etti. Bu icadını büyük bir soğutma makinesiyle yaptı.

Klimanın tarihçesi

Willis Carrier’in ilk işi bir matbaa şirketiyleydi. Şirket binasının içindeki sıcaklık ve nem değiştiğinde kâğıt tabakalarının ölçülerini de hafifçe değişiyordu. Bu da basım sürecini mahvediyordu. Carrier binayı serin tutacak ve havadaki nemi azaltacak bir makine icat etti. Borulardaki suyu buharlaştırmak için büyük bir buzdolabı kullandı. Binadaki hava, boruların üzerinden üflenerek serinletildi.

Klima nasıl çalışır?

Klimadaki bir kompresör, gazı sıkıştırır ve sıcak bir sıvıya dönüştürür. Bu sıvı, borularda dolaşır ve soğur. Sonrasında buharlaşacağı borulara hareket eder ve bu boruları aşırı derecede soğutur. Son olarak, boruların üzerinde çalışan fan, odaya soğuk ve kuru hava üfler.

Bu konu hakkında sizlerde görüşlerinizi bildire bilirsiniz.

Sponsorlu Baglantılar


Bir yorum

  1. bilgilendim teşekkürler adamım

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.